czwartek, 16 czerwca 2011

Dni zdrowego odżywiania

„Dni zdrowego odżywiania”

W ramach realizacji programu „Zdrowa żywność” w naszej szkole w dniach od 30 maja do 3 czerwca 2011 roku zorganizowane zostały „Dni zdrowego odżywiania”.

Głównym celem akcji było propagowanie zdrowego odżywiania wśród uczniów naszej szkoły i uświadomienie zaburzeń odżywiania wśród młodzieży.

Podczas trwających dni zostały podjęte następujące działania:

· Uczniowie oglądali filmy „ Anoreksja i bulimia” oraz „Wszystko o odżywianiu i aktywności fizycznej”. Po zakończonej projekcji przeprowadzono pogadankę na temat skutków anoreksji i bulimii oraz zasad prawidłowego odżywiania.

· Uczniowie rozwiązywali anonimowe ankiety na temat swoich nawyków żywieniowych.

· Chętni uczniowie mogli zważyć się oraz sprawdzić swój wskaźnik BMI.

· Zorganizowano konkurs z papieroplastyki „Mój ulubiony owoc, warzywo”.

· Został ogłoszony konkurs plastyczny z nagrodami na temat Zdrowo i kolorowo”- prace należy dostarczyć do 17 czerwca.

· Rozdawane były ulotki na temat „Zaburzeń zachowania”- anoreksja, bulimia, otyłość.

· Nauczyciele mogli podczas trwających tych dni przybliżyć wiedzę uczniom z zakresu zdrowego odżywiania poprzez wykorzystanie następujących książek „ Zaakceptuj siebie, Czy wiesz co jesz?,

· Na planszach koło sali nr 6 zostały rozwieszone plakaty o zaburzeniach odżywiania, oraz wartości odżywczej jabłek i bananów.,

· Osobną tablicę stanowiły informacje dotyczące szkodliwości jedzenia żywności typu fast- food, które ostrzegały przed zgubnymi skutkami spożycia jedzenia z nadmierną ilością tłuszczu, soli, cukru.

· Na planszy umieszczono również informacje mycia warzyw i owoców- aby ostrzec wszystkich przed potencjalnym zagrożeniem bakterią EHEC, która wywołała ostatnio panikę (lub przynajmniej duże poruszenie).

· W widocznych miejscach w szkole zostały rozwieszone plakaty „ 5 kroków do bezpiecznej żywności” – materiał prewencyjny przygotowany przez częstochowski Sanepid.

· Końcowym akordem akcji był poczęstunek całej społeczności szkolnej jabłkami i bananami przez uczennice z klasy gastronomicznej z Ib, które ubrane w koszulki pod kolor jabłek rozdawały owoce. Podstawowym rezultatem tego działania było nabycie wiedzy przez uczniów na temat ważnej roli jabłek i bananów w żywieniu oraz związana z nią promocja jedzenia tych popularnych owoców stanowiących alternatywę dla fast- foodów, coli itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentowanie wpisu!

Etykiety wpisów

Archiwum artykułów