wtorek, 5 maja 2015

...wydarzyło się.

Kulinaria w literaturze.
30 października br. grupa uczniów z Koła Przyjaciół Biblioteki pod opieką pani bibliotekarki przygotowała występ słowno - muzyczny „Kulinaria w literaturze.”
Uczestnicy spotkania mogli - po wysłuchaniu i obejrzeniu występu - poczęstować się przygotowaną przez naszych uczniów szarlotką.

11 Listopada.
Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto obchodzone co roku w dniu
11 listopada - dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez polski naród niepodległościowego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.
Z tej okazji 10 listopada 2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty
apel z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości.
 
Konkurs „Na Świątecznego Mazurka i Wielkanocną Babę” .
28 marca 2015 roku w III Alei NMP odbył się konkurs „Na Świątecznego Mazurka i Wielkanocną Babę” - w ramach Święta Palmy Wielkanocnej. Organizatorem konkursu jest Częstochowska Organizacja Turystyczna.
Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych z obchodami Świąt Wielkiej Nocy, upowszechnienie tradycji polskiej kuchni i świątecznych wypieków, prezentacja specyficznych, regionalnych i najsmaczniejszych ciast z naszego regionu wśród mieszkańców Częstochowy i okolic, promocja umiejętności uczniów szkół gastronomicznych regionu częstochowskiego.
W zawodach ciastkarskich wystartowało 5 szkół w tym nasza szkoła.
Do konkursu w tym roku przystąpiło z naszej szkoły 3 uczniów.
 
Spotkanie z panią Dietetyk.
24 kwietnia br.  odbyło się spotkanie z panią dietetyk klinicznym Lidią Krawczyk. Temat spotkania brzmiał: „Śniadanie daje siłę.”
W spotkaniu udział wzięli uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, pani dyrektor Dorota Markowska, zainteresowani nauczyciele oraz pani pielęgniarka.
Pani dietetyk opowiedziała trochę na temat zdrowego odżywiania, wskazała najważniejsze posiłki, które muszą być spożywane w ciągu dnia przez uczniów -  oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem I i II śniadania jako najważniejszych. Pani dietetyk przestrzegała również przed plagą otyłości wśród dzieci i młodzieży.
Pod koniec spotkania uczestnicy mogli zadać pytania pani Dietetyk.
Nie zabrakło omówienia piramidy zdrowego żywienia. A do wybierania zdrowych produktów miały zachęcać uczniów plakaty nawiązujące do celowości jedzenia I i II śniadania.
Przygotowany został również stół z przykładowym pierwszym posiłkiem. Znalazły się na nim m. in.  owsianka z owocami, jogurty z owocami i otrębami oraz muffiny upieczone z mąki pełnoziarnistej na II śniadanie (...mniam).
Oczywiście wszystkie dania zostały zjedzone.
Poczęstunek został przygotowany przez uczniów z klasy Ia oraz IIb w ramach zajęć w pracowni gastronomicznej.


Uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
29 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oczywiście po to, żeby Majówka nie kojarzyła się tylko z grillem i kilkoma dniami wolnymi od zajęć.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentowanie wpisu!

Etykiety wpisów

Archiwum artykułów